سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

مرغ و خروس سلطان

 

مرغ و خروس نژاد سلطان از گران بها ترین، با ارزش ترین و نادر ترین نژاد های مرغ و خروس زینتی است.

موطن اصلی نژاد مرغ و خروس سلطان، کشور ترکیه می باشد و در زمان امپراطوری عثمانی مرغ و خروس سلطان بین سلاطین و پادشاهان عثمانی بسیار محبوب بوده و از آنها در کاخها و باغهای سلطنتی خود به عنوان پرنده اشرافی نگهداری می کردند از اینرو مرغ و خروس سلطان با نام (مرغ وخروس عثمانی) نیز شهرت داشته است.

  

مرغ و خروس سلطان در سال 1854 برای اولین بار به کشور انگلستان راه یافت و رنگ آن سفید یکدست بود.

از آنجایی که پادشاهان عثمانی در کاخ های خود مرغ و خروس سلطان نگهداری می کردند و از آن به عنوان زیور آلات، کالای زینتی و اشرافی استفاده می کردند به طوری که نگهداری انها در کاخ سلاطین عثمانی به افسانه تبدیل شده بود، این نژاد مرغ با نامهای "سلطان مرغان"، "مرغان سلطان"، "مرغان قصر"، "مرغان سلاطین" و بیشتر "مرغ وخروس سلطان" شهرت یافتند.

 نام سلطان برگرفته از نام ترکی(Taook) که ترجمه انگلیسی آن(سلطان) می باشد است.

 

 

 

مرغ و  خروس نژاد سلطان از لحاظ خصوصیات ظاهری، فرم، آرایش پر و بال و کاکل بسیار منحصر به فرد است به طوری که این نژاد مرغ و خروس زینتی را نسبت به نژادهای دیگر مرغ و خروس زینتی متمایز می کند تا جایی که مرغ سلطان محبوبترین نژاد بین پرورشدهندگان مرغ وخروس زینتی و دوستداران مرغ و خروس های زینتی می باشد. امروزه مرغ و خروس سلطان اصیل و مرغوب گرانبهاترین نژاد مرغ و خروس زینتی می باشد.

 

 

خصوصیات ظاهری:

مرغ سلطان داری شانه به شکل(V)، سینه بزرگ، ریش و تاج پرپشت و انبوه، بالها بلند که تاحدی رانها را می پوشاند، پاها راست و پوشیه شده از پر انبوه و در هر پا دارای 5 انگشت می باشد. مرغ و  خروس سلطان اصیل به رنگ سفید می باشد و دارای رانهای تکه تکه آبی است. ولی به علت آمیزش با مرغان لهستانی رنگهای سیاه وسفید، آبی و... نیز موجود است.

وزن در خروس سلطان 6 پوند (3کیلوگرم) و درمرغهای سلطان 4 پوند (2کیلوگرم ) است.

نژاد سلطان بسیار آرام است و نسبت به رطوبت بالا حساس است.

 

 

 

سلاطین ماکیان (مرغ سلطان) درسال 1867توسط یک زن که مالک جوجه سلطان به رنگ سفید بود به امریکا راه یافت و در سال 1874 توسط انجمن طیور آمریکا به ثبت رسید.

پرورشدهندگان اولیه نژاد مرغ سلطان، وی را با نژاد مرغ لهستانی در آمیختند که حاصل آن مرغان سلطان امروزی می باشد.

 

تغذیه:

غلات و انواع دانها (دان مرغداری و کنسانتره) و سبزیجات تازه.

 

محل نگهداری:

مرغ سلطان بسیار آرام بوده و می توان از وی حتی در فضای کم نگهداری کرد، فضای مناسب نگهداری برای یک جفت از این نژاد حداعقل 4 مترمربع به بالا می باشد که برای فعالیت زیستی، زاد آوری و نیز حفظ سلامتی این ماکیان مناسب است.

مناسبترین پوشش:

 بستر پوشیده شده از ماسه  و یا پوشال چوب و... می باشد که برای حفظ سلامتی پرها به خصوص پرهای نواحی پا و جلوگیری از رطوبت مناسب است.

 

سن بلوغ:

در حدود6 ماهگی.

تعداد تخمگذاری:

180تخم در طول سال.

 


تاریخ : دوشنبه 91/11/2 | 5:34 عصر | نویسنده : محسن درچه زاده | نظرات ()
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.